Phimed – Recepta na Twoje Finanse

Kredyt hipoteczny,
a rezydentura

Data dodania: 08.10.2023     Czas czytania: 5 min 

Data dodania: 08.10.2023
Czas czytania: 5 min 

Kredyt hipoteczny, a rezydentura

Po zakończeniu stażu lekarz, uzyskuje pełne prawo do wykonywania zawodu i może w dowolny sposób poprowadzić swoją dalszą karierę. Jedną z częściej wybieranych ścieżek kariery jest rezydentura, podczas której lekarz zdobywa specjalizację. Rezydentura w zależności od specjalizacji trwa 4-6 lat. Zgodnie z ustawą odbywa się w ramach Umowy o Pracę na czas określony jest finansowana z Budżetu Państwa kwotą równą 1,18*średnia krajowa za ubiegły rok. Mniej chętnie wybierane szpitale, na mniej chętnie wybieranych specjalizacjach mogą z własnego budżetu oferować dodatkową kwotę do „podstawy”. Oprócz tego rezydenci podejmują się pracy na dodatkowo płatnych dyżurach. Równolegle do rezydentury mogą pracować w innym miejscu (np. POZ, NPL, SOR) w ramach Umowy o Pracę, Umowy Zlecenie lub Indywidualnej Praktyki Lekarskiej (ewentualnie wolontariatu). 

Rezydent, decydując się na kredyt hipoteczny, musi wybrać odpowiedni moment obowiązywania umowy (ale ma znacznie więcej możliwości od stażysty). W zależności od banku składając wniosek kredytowy, umowa o pracę musi trwać od min. 3, 6 lub 12 miesięcy i zazwyczaj obowiązywać jeszcze przez min. 6 kolejnych miesięcy.

Jeżeli rezydent posiada dodatkowo inne umowy o pracę i chciałby, aby były one również brane pod uwagę, przy wyliczaniu zdolności kredytowej, to muszą one spełniać te same warunki (dla wielu banków będzie to 6 miesięcy w przód i 6 miesięcy w tył). Zazwyczaj są one dokumentowane odpowiednią ilością potwierdzeń przelewów oraz formularzem wypełnianym przez dział kadr.

Jeżeli rezydent łączy rezydenturę z kontraktami w ramach IPL i ten dochód chciałby również włączyć do zdolności, to może to zrobić jeżeli prowadzi działalność od min. 12 do 24 miesięcy (w zależności od banku). Aby potwierdzić dochód banki poproszą o dostarczenie PIT za ubiegły rok/lata i dokumentu potwierdzającego przychody za obecny  zgodnie z obowiązującą formą opodatkowania (np. Książka Przychodów i Rozchodów dla osób rozliczających się na skali podatkowej). Warto zwrócić uwagę, że banki najmniej przychylnie patrzą na JDG rozliczające się ryczałtem. Przy tej formie opodatkowania zdolność kredytowa jest niższa najniższa (dla tych samych przychodów). W związku z tym kredytobiorca ma mniejszy wybór banków i niekoniecznie będzie mógł skorzystać z optymalnych warunków.

Co więcej, kredyt hipoteczny może zostać zaciągnięty razem z inną, dowolną osobą. Nie ma wymogu aby współspadkobierca musiał być małżonkiem. Może to być np. partner czy rodzic.

Ze względu na dużą możliwość zarobkowania, zdolność kredytowa dla rezydentów raczej nie stanowi większego problemu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to zawsze mogą coś „dorobić”. Zdolność dla rezydenta zarabiającego 10 000 netto miesięcznie w ramach wyłącznie umowy o pracę, przeciętnie wyniesie ok. 550 000zł. Decydując się np. na większą ilość dyżurów, zdolność można w łatwy sposób zwiększyć. Drugą opcją na zwiększenie zdolności jest dodanie drugiego kredytobiorcy i jego dochodu. Aby jego wynagrodzenie mogło być brane pod uwagę, musi spełniać te same warunki.

Podsumowując, lekarz rezydent raczej nie powinien mieć problemu z uzyskaniem kredytu. Natomiast może przytłoczyć go ilość wymaganych dokumentów (zwłaszcza jeśli pracuje w kilku miejscach naraz i w ramach różnego rodzaju umów) oraz frustrować próba określenia idealnego momentu (połączenie wymaganych okresów z różnych miejsc pracy, może być problematyczna). Dlatego warto umówić się na spotkanie z ekspertem w dziedzinie finansów. Pomoże on określić optymalny moment, w którym można starać się o kredyt, obliczyć ile musiałby wynosić dochód, aby osiągnąć zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Dodatkowo przypilnuje poprawności i kompletności wszystkich wymaganych dokumentów, składanych do różnych banków.

Jedyne co trzeba zrobić to umówić się na spotkanie.

Przeczytaj również

Ubezpieczenie od utraty dochodu, znane także jako ubezpieczenie niezdolności do pracy lub ubezpieczenie utraty zarobków, to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która chroni osobę

Scroll to Top