Phimed – Recepta na Twoje Finanse

logo 3

Bezpieczny Kredyt 2% - informacje podstawowe

Data dodania: 31.08.2023     Czas czytania: 2 min 

Bezpieczny kredyt 2%

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% jest rodzajem kredytu hipotecznego zaciąganym na preferencyjnych warunkach. Ulgi naliczane są przez pierwsze 10 lat trwania, a po tym okresie kredyt przekształci się w „standardowy”, zależny od referencyjnej stopy procentowej ustanawianej przez NBP. Nietypowa jest również konstrukcja raty. Standardowo kredytobiorca może   zdecydować się albo na raty stałe, albo malejące. W przypadku kredytu 2% początkowo (przez 10 lat) raty maleją, a następnie zostają na stałym poziomie (z dokładnością do zmiennego WIRON-u).

Program ma za zadanie ułatwić młodym ludziom zakup lub budowę pierwszej nieruchomości. Dedykowany jest dla osób poniżej 45 roku życia (w przypadku małżeństwa wystarczy, że ten warunek spełnia jedna osoba), które do tej pory nie weszły w posiadanie nieruchomości mieszkalnej (wyjątek stanowi posiadanie do 50% nieruchomości otrzymanej „w spadku”). 

Maksymalna kwota kredytu dla singla wynosi 500 000zł, a dla małżeństwa lub singla z dzieckiem 600 000zł. Dodatkowo wkład własny nie może przekraczać w obu przypadkach 200 000zł, a więc maksymalna wartość nieruchomość nie może być wyższa niż 700 000zł (dla singla) i 800 000zł (dla małżeństwa lub singla z dzieckiem). Kredyt może zostać zaciągnięty na okres 15-35 lat.

Zgodnie z założeniami programu do nieruchomości należy wprowadzić się najpóźniej do 24 miesięcy od daty zakupy lub zakończenia budowy. Jest to czas który można przeznaczyć np. na wykończenie nowego lokalu. Nie można go sprzedać, ani wynająć. W przeciwnym wypadku kredytobiorca utraci prawo do preferencyjnych warunków kredytowania nieruchomości.

Przeczytaj również

W przypadku praktyki lekarskiej konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC (dalej: OC obowiązkowe lekarza), którego warunki określa Rozporządzenie Ministra Finan

Scroll to Top